

Dla dość wielu ludzi skalniak przydomowy to taka przysłowiowa kupa kamieni ułożona w ogrodzie przy domu. Ta typowa dla wielu ogrodów konstrukcja jest wykonaną z ziemi i z kamieni polnych, a na dokładkę zdobią ją rozmaite rośliny ozdobne, czasami zaliczane do dość drogich. Stworzenie takiego skalniaka jest powiązane z wysiłkiem, bo trzeba przetransportować dość sprawnie pewną ilość ziemi i kamieni i na dokładkę ułożyć z takowych konstrukcję spełniającą nasze wymogi odnośnie rozmiarów i wyglądu. Problem z tym wszystkim tkwi też i w tym, że kamienie wydobyte wcześniej z ziemi często są brudne, czyli trzeba oczyścić je mechanicznie lub z użyciem dedykowanej chemii, po to by na skalniaku prezentowały się dostatecznie ładnie. Kolejny z problemów tkwi też i w tym, że skalniak ma te dość nieregularne kształty, czyli jeśli znajduje się na środku trawnika, to koszenie trawy wokół niego stanowi niestety wyzwanie i to spore, bo nie wystarczy jedynie przy nim przejechać prowadzaną kosiarką.
Jakie rośliny wybrać na skalniak?
Wielu z nas zastanawia się nad tym jakie konkretnie wybrać rośliny na skalniak i to pewnego rodzaju problem, bo skalniak to wybrzuszenie terenu z ziemi i kamieni. Dlatego też gleba na jego szczycie jest ta bardziej suchą i zwietrzałą niż na trawniku poniżej. Wielu ludzi walczy z tym problemem stawiając na rośliny, którym te wady nie są strasznymi, ale to ogranicza liczbę gatunków. Inna opcja tkwi w postawieniu na skalniak z jakimiś dodatkami, czyli z czymś co zwiększa wilgotność gleby. Można postawić na wodospad dający wilgoć i na oczko wodne tuż pod skalniakiem. Kamienie zaś nie muszą być kamieniami, tylko tworami z włókna szklanego, które mają funkcjonalność zbliżoną do sporych donic. Takie modyfikacje obecnie są osiągalnymi, choć trzeba w coś w tym stylu zainwestować i to nie małe pieniądze.
Dekoracje na skalniak – jakie wybrać?
Jeśli chodzi o różnorodne dekoracje wybierane z myślą o skalniaku, czyli o te które nie są kwiatami, to w tym konkretnym przypadku opcji jest wiele i nie każda z nich musi być nową. Mowa tu o tym, że można postawić na dowolną sztukę ceramiki ozdobnej, a nawet na ozdoby wykonywane z drewna, ze stali i z włókna szklanego. Takowe możemy zakupić jako nowe lub dostać od sąsiada kompletnie za darmo. Właśnie z tej przyczyny wielu z nas ozdabia skalniaki czymś co zdobyliśmy bardzo tanio lub dostaliśmy od znajomych.
Jak wykonać skalniak krok po kroku?
Wykonanie skalniaka krok po kroku nie jest wybitnie trudne zadanie, bo wystarczy pewne ilość kamieni, ziemi i roślin ozdobnych. Zadanie to może być też powiązanym z użyciem niewielkiej koparki gąsienicowej, ale dla wielu chętnych na tego typu upiększenie ogrodu wystarczy taczka i szpadel. Mowa tu o tym, że nie musimy użyć sporych kamieni, a sam skalniak też może być konstrukcją zaliczaną do skromnych. Dlatego drogo raczej nie jest i co najistotniejsze w każdym momencie można zmienić wygląd tego upiększenia. Nie chodzi tu tylko o modyfikowanie kształtu, ale też i o rozmiar.