

Atrakcje Puszczy Białowieskiej w pigułce
Puszcza Białowieska jest jedynym naturalnym lasem nizinnym Europy i z tego względu objęta jest szczególną ochroną. Zarówno jej część leżąca na terenie Białorusi, jak i ta znajdująca się w granicach Polski, chronione są poprzez działalność parków narodowych. Dzięki temu nadal można korzystać z dobrodziejstw tego pięknego lasu. Nic dziwnego, że pierwszym polskim parkiem narodowym był właśnie ten, który swym zasięgiem objął spory fragment polskiej części Puszczy Białowieskiej. Dzisiaj rejon Białowieskiego Parku Narodowego to nie tylko największy kompleks służący ochronie polskiej przyrody – to również jedno z największych na ziemiach polskich centrów turystycznych.
Symbolem parku i jego największą atrakcją są żubry. Nie tak dawno groziło im całkowite wyginiecie – dziś mają się dobrze. Na terenie całej Puszczy Białowieskiej żyje około pół tysiąca tych zwierząt.
Ważnym punktem związanym z Puszczą jest Białowieża. Dawniej często gościli tu władcy Polski oraz Rosji, którzy w okolicznych lasach urządzali sobie polowania. Dziś w znajdującym się w Białowieży dawnym zespole pałacowym urządzono Muzeum Przyrodniczo – Leśne, znane z bardzo nowoczesnej ekspozycji przyrodniczej. Kolejnym ważnym punktem na terenie Puszczy Białowieskiej są Kamieniuki. W tutejszym zoo można zobaczyć m. in. konika polskiego oraz inne, bardzo rzadkie gatunki zwierząt.
Puszcza Niepołomicka – niezwykły las i jego skarby
Dla miłośników przyrody, Kraków oraz jego okolice mogą się okazać niezwykle ciekawym celem niejednej wycieczki. Gdzie warto się wybrać? Do Niepołomic, znanych z wielu ciekawych zabytków, pięknego rynku oraz tak wspaniałego kompleksu leśnego, jakim jest Puszcza Niepołomicka. Co warto wiedzieć na jej temat? Puszcza Niepołomicka to wielki kompleks leśny, na terenie którego każdy z nas będzie mógł w przyjemny i pożyteczny sposób spędzić wolny czas. Nie brak tu leśnych traktów, okazałych drzew i leśnych uroczysk, nie brak wspaniałych szlaków pieszych i rowerowych, dzięki którym można do woli wędrować po jej terenie.
Obszar Puszczy Niepołomickiej obejmuje dziś około 115 kilometrów kwadratowych i jest wspaniałą pamiątką po kompleksie leśnym, który już w okresie średniowiecza zachwycił polskich władców. Do dziś nie brak tu terenów o ogromnej wartości przyrodniczej, takich jak rezerwat „Dębina” w pobliżu Proszówek lub rezerwat „Wiślisko Kobyle”. To wspaniałe atrakcje dla wielu miłośników przyrody, którzy chętnie spacerują po Puszczy Niepołomickiej. Nie lada gratką może się tu również okazać uroczysko zwane „Osikówką”. To takie atrakcje sprawiają, że wycieczki po Puszczy stają się wyjątkową przygodą oraz jedyną w swoim rodzaju lekcją przyrody w terenie.