Meble na wymiar – o czym pamiętać przed zakupem?

Zamawianie mebli na wymiar to coraz popularniejszy sposób na urządzanie wnętrz. Wariant ten cieszy się rosnącym uznaniem ze strony klientów, ponieważ pozwala im urządzać salony, kuchnie czy łazienki dokładnie tak, jak to sobie wymarzyli. To idealna opcja dla wszystkich tych, którzy nie znaleźli optymalnych rozwiązań w sklepach meblowych lub też planują urządzanie niestandardowych wnętrz, do których nie sposób znaleźć odpowiednich mebli. O czym trzeba pamiętać przed zakupem mebli na wymiar i co jeszcze warto wiedzieć? Poniżej znajdują się dokładne informacje na ten temat.

Dobry projekt to klucz do sukcesu

Największą zaletą mebli na wymiar jest to, że można je zaprojektować. To właśnie dzięki temu wnętrza odpowiadają indywidualnym potrzebom użytkowników. Dlatego też punktem wyjścia w przypadku zakupu mebli na wymiar jest odpowiedni projekt. Na tym etapie konieczne jest zmierzenie wszelkich przestrzeni, w których meble mają finalnie się pojawić. Można to zrobić samemu, ale brak doświadczenia może doprowadzić do pomyłek, które okażą się kosztowne w przyszłości. Dobrzy producenci mebli na wymiar oferują konsultacje z projektantem, który w określonym przez dwie strony terminie pojawia się pod wskazanym adresem. Projektant jest w stanie dokonać odpowiednich pomiarów i przedstawić klientowi opcje do wyboru. Dzięki temu cała przestrzeń będzie urządzona efektownie, ale i funkcjonalnie. 

Określenie budżetu i materiałów

Nie da się ukryć, że meble na wymiar są zazwyczaj droższe od tych dostępnych w sklepach meblowych. Przyczyną jest fakt, że są tworzone specjalnie dla konkretnego klienta, a dodatkowy opłaty często wynikają również z tego, że wybrana firma dokonuje pomiarów i konsultuje się z klientem. Bardzo ważne jest więc określenie skali całego przedsięwzięcia i budżetu, dzięki czemu już wstępne rozmowy z producentem mebli będą łatwiejsze. Kolejną ważną kwestią jest wybór odpowiednich materiałów, z których mają zostać wykonane meble. Chodzi tutaj o rodzaj drewna czy innego tworzywa oraz materiały wykończeniowe, które będą miały największy wpływ na estetykę. Ostatecznie tym, co widać na pierwszy rzut oka są zawsze laminaty czy też odpowiednio dobrane pod względem kolorystycznym obicia kanap i foteli. 

Wybór odpowiednich systemów wewnętrznych i wypełnień

To ostatnia kwestia, którą warto dobrze przemyśleć przed zakupem mebli na zamówienie. Jeśli chodzi o szafy i szafki, to bardzo ważne są w nich systemy wewnętrzne, takie jak rodzaj prowadnic czy zawiasy. Odpowiednio zaprojektowane sprawią, że meble będą łatwiejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Wybór poszczególnych części może mieć również duży wpływ na cenę produktu. Jeśli zaś chodzi o projektowane na zamówienie kanapy i fotele, to bardzo ważny jest rodzaj ich wypełnienia. W środku mogą znaleźć się pianka tapicerska lub gąbka, a także sprężyny. Całość przekłada się na komfort użytkowania i powinna zostać ustalona z konsultantem firmy.