

Czym są kleje poliuretanowe?
Produkty, jakimi są kleje poliuretanowe, należą do grupy jedno i dwuskładnikowych preparatów. Obecnie tego typu produkty posiadają bardzo szerokie zastosowanie i są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Na rynku można spotkać się z klejami w formie płynnej lub w formie masy. W zależności od tego, z jakim typem kleju poliuretanowego mamy do czynienia jest on nanoszony na wybraną powierzchnię za pomocą pędzla lub szpachli. Dzięki temu, że kleje poliuretanowe cechują się dość prostą aplikacją, to dobrze nadają się do tworzenia połączeń dużych powierzchni. Na rynku można także spotkać się ze specjalnymi aplikatorami to tego typu klejów, dzięki którym aplikacja ich może być jeszcze łatwiejsza i dokładniejsza. Jeżeli chodzi o dwuskładnikowe kleje poliuretanowe, to trzeba w pierwszej kolejności wymieszać obydwa składniki. Dopiero po tym procesie, klej tego typu może utwardzić i będzie cechował się parametrami, jakie zakłada producent. Obecnie najczęściej kleje poliuretanowe wykorzystuje się w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, morskim, lotniczym oraz przy pracach warsztatowych i w produkcji laminatów. Jak więc widać zastosowanie tego typu produktów jest bardzo szerokie.
Zalety klejów poliuretanowych
Kleje poliuretanowe cechują się wysoką elastycznością oraz tendencją do wydłużania, co pozwala na ich aplikację w trudno dostępnych miejscach. Bardzo dobrze wypełniają one wszelkiego rodzaju szczeliny, przez co mogą one również wzmacniać materiał, na który są aplikowane. Cechują się również, znaczą wytrzymałością spojenia, co przejawia się tym, że powstałe przy ich użyciu połączenia są niezwykle trwałe. Klej poliuretanowy jest również wysoce odporny na działanie środków chemicznych, dlatego można myć sklejone za jego pomocą powierzchnie przy pomocy agresywnej chemii. Najlepiej tego typu kleje sprawdzają się przy połączeniach powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych, drewna, metali oraz wielu innych.
Jak stosować kleje poliuretanowe?
Klej poliuretanowy powinien być nakładany na dokładnie otłuszczone i czyste powierzchnie. Aby jeszcze bardziej zwiększyć siłę połączenia przy pomocy takiego kleju, można powierzchnię metalową zabezpieczyć przy pomocy specjalnego podkładu. Sam klej przed aplikacją należy dokładnie i powoli wymieszać. Trzeba pamiętać o tym, aby taki klej aplikować tylko i wyłącznie, gdy jego termin przydatności jest ważny. Po jego upływie, klej ulega zżelowaniu i staje się po prostu bezużyteczny. Na aplikację takiego kleju wpływ ma również temperatura oraz jego masa. Okazuje się bowiem, że im większa ilość kleju i im niższa temperatura, tym czas jego utwardzania się wydłuża. Klej powinno się również chronić przed kontaktem z wilgocią, ponieważ powoduje ona bardzo często, że na powierzchni kleju powstają pęcherzyki lub dochodzi do pienienia samej warstwy kleju. Z tego powodu, klej powinien zawsze być przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniku, który przechowywany jest w pomieszczeniu ciepły i suchym. Do samej aplikacji używa się pędzla, szpachli lub specjalnego dozownika.
Więcej informacji znajdziesz w sklepie: woronko-kleje.pl