Estetyka

Posiadanie w łazience czystej, lśniącej wanny to nie tylko ogromny komfort, ale również walor estetyczny. Jest to bowiem jeden z elementów wyposażenia tego pomieszczenia, na który najczęściej zwraca się uwagę. Żeby utrzymać wannę w czystości, wystarczy poświęcić kilka minut dziennie. Jeśli chcesz poznać sposoby na jej łatwe wyczyszczenie, zapoznaj się z przygotowaną przez nas listą.

Najlepsze sposoby na wyczyszczenie wanny

Jeżeli chcesz wybrać najlepszy sposób na wyczyszczenie wanny znajdującej się w Twojej łazience, musisz zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego została wykonana. Do najpopularniejszych z nich należy m.in. akryl, włókno szklane oraz stal pokryta porcelaną. Poprzez niewłaściwy dobór środka czyszczącego łatwo możesz zarysować wannę lub sprawić, że materiał stanie się podatny na rdzę i pojawianie się odprysków.

Czyszczenie wanny za pomocą octu

Metoda czyszczenia wanny za pomocą gorącej wody z octem jest szczególnie pomocny, gdy masz do czynienia z pianą mydlaną. Jeżeli nie przepadasz za intensywnym zapachem octu, możesz dodać swój ulubiony olejek eteryczny, aby nieco go złagodzić. W przypadku tej metody wannę wystarczy potraktować gotową mieszanką, zostawić na około 15 minut, a następnie przetrzeć ściereczką z mikrofibry i spłukać.

Czyszczenie wanny za pomocą sody oczyszczonej

Soda oczyszczona ma zastosowanie nie tylko w kuchni – może posłużyć także jako nietoksyczny środek czyszczący, dlatego zawsze warto mieć ją pod ręką. Większość osób poleca bezpośrednio zaaplikować ją na wannę, a następnie nalanie do niej gorącej wody. Następnie należy wyszorować powierzchnię gąbką. Jest to metoda odpowiednia także dla alergików oraz osób z wrażliwą skórą, ponieważ ten środek nie powoduje podrażnień.

Czyszczenie wanny za pomocą wybielacza

Wanna w Twojej łazience ma spore zabrudzenia? Możesz zdecydować się na wyczyszczenie jej za pomocą wybielacza. Musisz mieć jednak na uwadze, że jest to dość drastyczna metoda – jest to środek żrący, więc większość producentów armatury nie poleca stosowania go do wanien akrylowych. Jest natomiast całkowicie bezpieczny dla wanien wykonanych z białej porcelany i włókna szklanego. Jak wyczyścić wannę za pomocą wybielacza? Wystarczy wymieszać konkretną ilość produktu (zazwyczaj informacja znajduje się na odwrocie opakowania) z konkretną ilością wody, pozostawić na około 5 minut, wyszorować wannę i obficie spłukać jej powierzchnię zimną wodą.

Podsumowanie

To, na który sposób wyczyszczenia wanny powinieneś się zdecydować, w głównej mierze zależy od rodzaju wanny, jaką posiadasz. Jeśli jednak obawiasz się, że dokonasz niewłaściwego wyboru, możesz zdecydować się na zakup gotowego środka w sklepie. Zazwyczaj jest to jednak nieco droższa propozycja niż domowe sposoby.