tuje w ogrodzie

Tuja rośnie na większości rodzajów gleb. Najlepsza dla niej jest jednak gleba żyzna, która ma zdolność do zatrzymywania wilgoci. Toleruje także gleby bardzo kredowe. Tuję należy głęboko podlewać. Glebę wokół niej należy utrzymywać w stanie wilgotnym i stale przykrywać ściółką z materiału organicznego. Aby szybko rosnąć, wymaga regularnego nawożenia. Na początku sezonu wegetacyjnego należy zasilić ją zrównoważonym nawozem płynnym, aby przyspieszyć jej wzrost.

Kiedy sadzić tuje w ogrodzie?

Lipiec to dobry czas na przycinanie żywopłotu. Aby żywopłot z tui pozostał gęsty, należy go odpowiednio pielęgnować. Żywopłoty z tuj można przycinać przez cały rok – w temperaturach bez przymrozków. Niemniej jednak lipiec jest odpowiednim terminem do przycinania rośliny, ponieważ pod koniec lipca zmniejsza ona swój wzrost. W sierpniu roślina rośnie wolniej, co korzystnie wpływa na proces gojenia. Nie należy wybierać zbyt słonecznego dnia. Najlepszą porą jest późne popołudnie. Dzięki temu świeżo cięte rany nie ulegają poparzeniu i dobrze wysychają. Należy jednak uważać na ptasie gniazda. Jeśli w żywopłocie znajduje się gniazdo, należy poczekać do października. Najlepszym czasem na sadzenie jest wiosna. Jeśli zdarzy się, że będziesz musiał zasadzić tuje jesienią, powinieneś być bardziej uważny na roślinę i wziąć pod uwagę pewne szczegóły. Po pierwsze, termin rozkwitu przypada na październik. Po drugie, niedojrzałe drzewo powinno być chronione: przykryj okrąg pnia drzewa opadłymi igłami lub dobrą warstwą kompostu, osłoń koronę przed zimnem i oparzeniami słonecznymi.

Tuje na żywopłot – jaką odmianę wybrać?

Thuja Brabant jest nie tylko odporna na mróz, ale także szybko rośnie, co jest szczególnie korzystne w przypadku żywopłotów obramowujących teren. Nie jest trudno w krótkim czasie wyhodować prawdziwą zieloną ścianę. W ciągu roku krzew przyrasta o 15 cm na szerokość i do 35 cm na wysokość. Roślina dobrze regeneruje się po zimie lub nieudanym strzyżeniu, szybko przyrasta zielona masa. Jest to idealne rozwiązanie dla początkujących, którzy nie mają doświadczenia w uprawie zielonych żywopłotów. Krzew brabancki ma jednak jedną wadę – jesienią igły tuj zmieniają kolor na czerwony, a wiosną wymagają starannej pielęgnacji, zwłaszcza w okresie suszy. A częste przycinanie może być stresujące. Formowanie i przycinanie powinno się wykonywać dwa razy w roku. Odmiana Smaragd nie rośnie tak szybko. Dobrze formuje młode pędy, ale nieco wolniej niż poprzednia. Można to przypisać zarówno zaletom, jak i wadom. Roślina ta jest odpowiednia zarówno dla profesjonalnych, jak i doświadczonych ogrodników. Rzeczywiście, po nieudanym formowaniu żywopłot nie zostanie tak szybko odbudowany. Jednak żywy płot nie wymaga też częstego strzyżenia. Tuje bylinowe są roślinami uniwersalnymi, pozostaje tylko wybrać najlepsze odmiany na żywopłoty, które dobrze zakorzenią się w danym regionie. Istnieją niewymiarowe odmiany tej rośliny, które dobrze nadają się do tworzenia krawężników i stref ogrodowych. Szybko rosnące wysokie odmiany lepiej sadzić wzdłuż krawędzi terenu. Takie rośliny dobrze regenerują się po zimie, a żywopłoty pozostają gęste i atrakcyjne przez długi czas.