Inwestycja w fotowoltaikę jest to krok, na który decyduje się coraz większa ilość inwestorów, jednakowo indywidualnych, jak i firm. Często ukazuje się panele fotowoltaiczne jako coś bezobsługowego. Montujemy sobie panele na dachu i one sobie działają, aż do momentu, kiedy trzeba je wymienić na nowe. Oczywiście jest to nieprawda. Przy instalacji fotowoltaicznej trzeba wykonywać pewne prace, które są w zasadzie nieodzowne do tego, aby cała instalacja działała sprawnie. Mycie paneli fotowoltaicznych jest to jedna z takich czynności.

Dlaczego musimy myć panele fotowoltaiczne?

Główna przyczyna mycia paneli fotowoltaicznych to konieczność usunięcia z nich wszelkich zabrudzeń, które obniżają ich sprawność. Ta kwestia jest dość istotna, ponieważ zabrudzenia mogą obniżyć wydajność pracy paneli nawet o dwadzieścia procent, co jest wynikiem dość dużym. Średnio przyjmuje się, że panele należy myć dwa razy do roku, jednak nie jest to sztywną regułą, ponieważ są takie miejsca, gdzie mycie będzie wymagane częściej, a są i takie gdzie mycie wykonamy tylko raz w roku i nam to wystarczy. Myć możemy samodzielnie, ale można też zamówić profesjonalną firmę, która wykona to za nas. Najczęściej pytania dotyczą tej drugiej opcji, a dokładniej ile takie mycie może kosztować.

Ile może kosztować mycie paneli fotowoltaicznych?

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych. Trzeba tutaj też powiedzieć, że kiedy mówi się o tego typu usługach, to przeważnie stawki podawane są za metr kwadratowy mytej powierzchni. Idąc dalej, możemy określić pewien przedział cenowy, w którym będziemy się poruszali. Najczęściej stawki są z przedziału od pięciu złotych do dwudziestu pięciu za metr kwadratowy mytych paneli. To ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych dla nas, zależy od wielu czynników.

Co ma wpływ na cenę usługi mycia paneli?

Jeśli mówimy o cenie, to warto powiedzieć, że wiele czynników na nią wpływa, ale mamy tak naprawdę dwa najważniejsze. Rozmiar naszej instalacji oraz jej umiejscowienie. Paradoksalnie najtaniej za metr wyjdzie nam, kiedy mamy bardzo dużą instalację. Pewne koszty takie jak dojazd oraz roboczogodziny pracowników zostaną wliczone w cenę, niezależnie od tego, jak dużo pracy jest do wykonania. Druga ważna sprawa to umiejscowienie paneli. Instalacje naziemne są tańsze w myciu, ponieważ nie trzeba specjalistycznego sprzętu, a pracownicy nie muszą mieć wysokościowego przeszkolenia. W opozycji do tego panele umieszczone na elewacji lub dachu będą sporo droższe.

Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć o myciu paneli fotowoltaicznych, koniecznie zajrzyj na: https://lighthief.com/mycie-paneli-fotowoltaicznych/