

Wyobraź sobie, że jest zima, a na zewnątrz Twojego domu jest dość chłodno, a nawet pada śnieg. Chcesz się przytulnie rozgościć w swoim domu z kubkiem gorącej czekolady, poczytać ulubioną książkę lub posłuchać muzyki. Aby stworzyć przytulne otoczenie, potrzebne jest odpowiednie rozwiązanie grzewcze. Grzejnik kolumnowy pionowy to bardzo wygodne rozwiązanie grzewcze, które sprawi, że w Twoim domu będzie ciepło i przytulnie. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, te nie są zwykłym ogrzewaniem, potrafią więcej. W nowoczesnych grzejnikach, które mogą być częścią wnętrza Twojego domu, zadbano o estetykę. Dowiedzmy się więc więcej o grzejnikach pionowych i dlaczego warto je mieć.
Czy grzejniki pionowe są mniej wydajne?
Grzejniki pionowe z reguły nie dają takiej samej mocy cieplnej jak grzejniki poziome. Dzieje się tak dlatego, że nie mają one takiej samej długości do wciągania zimnego powietrza w celu konwekcji, jak grzejniki poziome. Nie oznacza to jednak, że są one automatycznie mniej wydajne. W rzeczywistości, w zależności od wielkości i kształtu pomieszczenia, które chcemy ogrzać, strategicznie rozmieszczony grzejnik pionowy lub dwa mogą być lepszym rozwiązaniem niż standardowy grzejnik poziomy. Dobry projekt jest tutaj kluczowym czynnikiem, podobnie jak dokładne określenie mocy cieplnej, jakiej potrzebuje pomieszczenie, aby je odpowiednio ogrzać. Jeśli jest to małe pomieszczenie, pionowy grzejnik dekoracyjny o dużej mocy może je szybko ogrzać, a ponieważ większość z nich można wyposażyć w termostat i wyłącznik czasowy, można ograniczyć czas ich włączenia do okresów, kiedy są najbardziej potrzebne. W przypadku większych pomieszczeń pionowe grzejniki dekoracyjne mają czasami przewagę nad poziomymi, ponieważ trudniej je zablokować meblami lub zasłonami, co może mieć wpływ na wydajność ogrzewania.
Jak dobrać moc grzejnika do pomieszczenia?
Jaka moc jest potrzebna do ogrzewania pomieszczeń? I tu odwołamy się do pomocy liczb – w tym przypadku będą one o wiele bardziej wymowne niż słowa. Z praktyki eksploatacji zasobów mieszkaniowych wynika, że do komfortowego ogrzania 10 m² tradycyjnego mieszkania o standardowej izolacji wystarczy około 1 kW energii cieplnej. Tą wartością zawsze posługują się sprzedawcy urządzeń grzewczych. Mają oni jednak rację tylko częściowo, a raczej – tylko wtedy, gdy chodzi o długoletnią standardową izolację pomieszczeń. Współczesne realia dyktują im warunki: od tego czasu nastąpił skokowy wzrost kosztów źródeł energii, co zmusiło właścicieli autonomicznych nieruchomości do zaangażowania się w przemyślaną izolację swoich domków. W wielu aspektach ułatwił to dynamiczny rozwój produkcji różnych materiałów izolacyjnych. Pieniądze płynęły na konto producentów izolacji, a producenci sprzętu grzewczego ze smutkiem liczyli straty.
Gdzie montować grzejniki dekoracyjne pionowe?
Tradycyjnym miejscem umieszczenia grzejnika jest najzimniejsza część pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy znajduje się on pod oknem, czy przy ścianie. Wynika to z przewodzenia ciepła – napływające zimne powietrze powoduje bardziej efektywne przewodzenie ciepła i wypycha gorące powietrze z grzejnika na środek pomieszczenia. Czasy się jednak zmieniły, a konstrukcja izolacji uległa znacznej poprawie, dlatego w wielu domach nie ma „zimnych miejsc”. Pomimo ulepszeń w zakresie izolacji, wiele osób nadal decyduje się na umieszczenie grzejnika pod oknem. Jest to decyzja, która często zależy od dostępnej przestrzeni. Obszar pod grzejnikiem to tradycyjnie miejsce, w którym nie można ustawić żadnych mebli, więc często logiczne jest wypełnienie tej przestrzeni grzejnikiem. Jednak obecnie dostępna jest szeroka gama różnych typów grzejników, które mogą pomóc w wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Jeśli brakuje Ci miejsca w poziomie, wybierz grzejnik pionowy, który zmaksymalizuje całą dostępną przestrzeń między podłogą a ścianą przy mniejszej powierzchni. Grzejniki dostępne są również w wersji dwupłytowej i jednopłytowej. Grzejnik dwupłytowy pozwala uzyskać większą moc cieplną przy tej samej powierzchni.