

Kotły kondensacyjne – najważniejsze aspekty
Kotły kondensacyjne w chwili obecnej cieszą się dużą popularnością. Charakteryzują się one tym, że przychodząca zimna woda jest wstępnie podgrzewana, gdy przechodzi przez wtórny wymiennik ciepła, zanim wejdzie do pierwotnego wymiennika ciepła. Ten wtórny wymiennik ciepła zwiększa wydajność kotła kondensacyjnego. Wtórny wymiennik ciepła daje kotłowi kondensacyjnemu drugą możliwość pochłaniania ciepła z energii wydatkowanej podczas spalania, poprzez pochłanianie ciepła z wychodzących gazów spalinowych. Te wyższe wydajności są powodem, dla którego kocioł kondensacyjny jest obowiązkowy w niektórych jurysdykcjach i dlaczego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej często oferują rabaty. Skontaktuj się z lokalnym przedsiębiorstwem użyteczności publicznej, aby sprawdzić, czy dostępne są rabaty lub zachęty do zmiany konwencjonalnego kotła na kocioł kondensacyjny. Kotły niekondensacyjne lub standardowe mają zakres sprawności od 75% do 84%, podczas gdy kotły kondensacyjne mogą przekraczać 90% i aż do 98%.
Materiał spalin
Ponieważ kocioł kondensacyjny ma znacznie niższe temperatury spalin, większość producentów zaleca stosowanie PVC lub CPVC. Instalacja rur z tworzyw sztucznych jest łatwiejsza i tańsza niż standardowe przewody kominowe metalowe stosowane w konwencjonalnych kotłach. Dla tych z was, którzy kochają naukę stojącą za operacją, pamiętajcie, że ciepło utajone z kondensacji zapewnia około 970 Btu / Lb. energii utajonej. To utajone ciepło przyczynia się do zwiększonej wydajności, ponieważ w przeciwnym razie ciepło to byłoby odprowadzane do atmosfery. Sprawność kotła wzrasta wraz ze spadkiem temperatury wody powrotnej. Kondensacja występuje poniżej 130F (54.4C), przy czym największa wydajność występuje, im bliżej jest woda powrotna do 60F (15.5C). W zastosowaniach komercyjnych najlepiej jest obniżyć temperaturę zasilania do 140F (60C), ponieważ daje to możliwość uzyskania lepszej wydajności. Inżynier będzie musiał upewnić się, że wymienniki ciepła lub cokolwiek, co odbiera ciepłą wodę grzewczą, może działać przy niższych temperaturach zasilania, ponieważ wpłynie to na powierzchnie wężownic.
Uwagi dotyczące modernizacji kotła bez kondensacji w kocioł kondensacyjny
Oto kilka głównych punktów, które należy wziąć pod uwagę w zastosowaniach komercyjnych podczas modernizacji projektu, który ma konwencjonalny kocioł bez kondensacji do nowego kotła kondensacyjnego:
– Utrzymuj temperaturę wody powrotnej jak najniższą niż 130F (54,4 ° C), aby wykorzystać zwiększoną wydajność w tych niższych temperaturach.
– Rurociągi spustowe kondensatu z filtrem liniowym w celu neutralizacji kwaśnej kondensacji. Obejmuje to wymóg dotyczący zatwierdzonego receptora drenażu.
– Przewód kominowy/komin kotła do montażu z PVC lub podobnego materiału
– Wymiennik ciepła wykonany z materiału niekorozyjnego, takiego jak stal nierdzewna.
Zastosowania do stosowania niższych temperatur wody powrotnej i kotła kondensacyjnego obejmują domowe podgrzewanie wody i baseny, wodne pompy ciepła, hydrauliczne ogrzewanie promiennikowe, systemy topnienia śniegu i geotermalne.
Piece i kotły gazowe kondensacyjne znajdziesz na stronie: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kondensacyjne.html