Katowickie budowle: Superjednostka

Zajmuje ważne miejsce w pejzażu Katowic i jest jedną z tych budowli, które skutecznie przyciągają uwagę ludzi odwiedzających to miasto. Superjednostka to wyjątkowy blok, który zadziwia i swymi rozmiarami, i rozwiązaniami, które zostały tu wykorzystane. Czym wyróżnia się ta budowla?

Oddany do użytku w 1972 roku blok w ścisłym centrum Katowic to przede wszystkim imponujące rozmiary oraz liczne mieszkania. To dzięki tym cechom owa budowla stała się samodzielnym osiedlem. Jak wielkim gmachem jest Superjednostka? Wiadomo, że blok ten posiada aż 17 pięter, liczy sobie 51 m wysokości, a jego szerokość wynosi 187, 5 m. W tak wielkim bloku mieszczą się aż 762 mieszkania. Zaprojektowany przez Mieczysława Króla blok do dziś jest jednym z symboli Katowic oraz budowlą, która intryguje zastosowanymi tu rozwiązaniami. Choć długi budynek ma aż 17 kondygnacji, tylko na trzech piętrach można przejść przez cały budynek. Ciekawie porusza się tu również winda, która nie zatrzymuje się na każdym piętrze, lecz tylko na co trzeciej kondygnacji. Wszystkie te czynniki sprawiają, że Superjednostka jest najsłynniejszym blokiem na terenie województwa śląskiego, jest jednocześnie jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, jakimi mogą się pochwalić Katowice.

Katowicka moderna: willa wojewody Żurawskiego

Na katowickim Szlaku Moderny nie brak ciekawych obiektów, w gronie których miejsce szczególne zajmują modernistyczne wille. Jedną z tych najciekawszych można zobaczyć przy ulicy Kilińskiego 46. Czym wyróżnia się ta willa? Dlaczego w trakcie wycieczki Szlakiem Moderny w Katowicach warto się jej uważniej przyjrzeć?

Willa przy ulicy Kilińskiego 46 w Katowicach jest obiektem wyjątkowym z kilku względów. Wzniesiona w latach 1929-1930, jest jednym z kilku projektów, jakie na terenie Katowic zrealizował Tadeusz Michejda. Pierwszym właścicielem i lokatorem tej willi był wicewojewoda województwa śląskiego, Zygmunt Żurawski. Czym wyróżnia się ta willa? Dom przy ulicy Kilińskiego to przede wszystkim ciekawa bryła – znacznie rozbudowana i przyciągająca uwagę swą zróżnicowaną wysokością. Kolejną cechą charakterystyczną dla tej willi jest półokrągły narożnik oraz płaskie dachy tarasowe. Najwyższa kondygnacja może się z kolei pochwalić tak ciekawym dodatkiem, jakim jest czterospadowy dach – wielka ciekawostka w przypadku willi, które powstawały w okresie międzywojennym według projektu Tadeusza Michejdy. Całość prezentuje się wspaniale, a zadbana i systematycznie remontowana willa do dziś robi wielkie wrażenie na turystach odwiedzających Katowice i tutejszy Szlak Moderny – wspaniałą trasę turystyczną, której pokonanie dostarczy wiele radości nie tylko miłośnikom architektury i sztuki.